Jak jsme vymysleli nový svátek

Satisfakce

Tak si to teda zkuste představit. Bouda pro kočku. Tak 50 na 50 cm. Divný ne? Jenže ne u nás. V této rodině se nedělají totiž věci na kočku ani pod psa. Prostě zvířátka tu mají skoro ráj na zemi. A tak, protože můj přechůdce a snový rádce Jeho veličentsvo Garfield zrzavý zvaný Píďa, měl 7 kg, tak si asi naši mysleli, že je asi pes, bo co. Páneček mu udělal takovou dřevěnou boudečku a tak jak si myslel, že budu já pobývat v mém nádherném kotci a boudě, tak to předpokládal i u něho. No tudle, třikrát destilovaný nůdle.

Já teda do mého venkovního království občas nakouknu, ale pro něho to byla asi potupa. A tak když Píďa přešel přes duhový most, udělal si páneček z boudy zahradní příruční skládek. Dal tam takový dvířka, abych mu z toho netahala věci po zahradě a bylo. Protože jsem hrdá, v duchu jsem si říkala, trhni si, mně to teda vůbec nezajímá. Nějakou dobu jsme si teda spokojeně žili s naší boudičkou. Najednou si naši všimli, že mám zvýšený zájem o prostory kolem té boudy. Furt sem tam ňufala, čmuchala, snažila se otevřít ty houpací dvířka. To zas bylo keců, nech toho, nic tam nemáš, opovaž se tam něco vzít, a tak.

No, a kterejsi den tam páneček šel cosi hledat. Najednou měl vykulený voči, vypouštěl z pusy takový ty slova, co se nesmí říkat a tak přišla moje chvíle. Šla jsem mu na pomoc. Voni si tam totiž udělaly bydliště dvě myšky troufalé a výsledky věcí uložených byly zoufalé. Krmivo pro ptáky v sáčku rozkousáno, látková pokrývka na záhony rozkousána a po celé boudě bylo dost nechutně navyměšováno.  A teď přišla moje chvíle. Páneček se snažil myšky vyhnat, u jedné se mu to povedlo a u druhé jsem už zaúřadovala já. Hlavu jsem zabořila do boudy a vykulila jsem na tu myš ty moje velký kukadla, až mi sama hrůzou hópla do tlamičky. Tak hned jsem ji exitus nepřivodila, ale časem mně to její pištění přestalo bavit. Škoda, že to bylo v takovým fofru, že to nestihnul páneček fotograficky zdokumentovat.

A z toho plyne poučení: Nemyslete si, že máte psa troubu, když očichává stále dokola malou dřevěnou boudu.

SVATMARTSHU

Tak teda to sem byla – jak říkáte vy v česku – „šoking“.  Páneček se rozhodl, že vytvoříme a začneme slavit nový svátek česko-japonské rodinné pospolitosti. A tak vznikl svátek SVATMARTSHU.

Takže, kdo se chcete přidat, tak zase až za rok.

No já sem normálně byla na chvíli skoro úplně plnohodnotným dvounoháčem. Oslava tedy řácká, pilo se svatomartinký víno, japonsky se stolovalo sushi (teda skoro), tak to sem ještě teda nežrala. Asi to byl sice takovej česko-japonskej mišmaš, ale dobrý. Tak sem si taky hned zarýmovala:

Na svatýho Martina, pohromadě rodina. Nevím tedy jak v tom Japan, ale u nás je to zcela jasan.

Teda je fakt, že křesťanský svatý v zemi mých předků neuznávají, víno dělají taky trochu jiný, ale nám to zase tolik nevadí. Pánečkovi se to zdál být dobrý nápad a nám ženským taky. Abyste neřekli, tak jsem pro Vás alespoň vyštěkala na netu info, jaký v té vzdálené zemi mají svátky. Ať jste trošinku, jak se říká, v obrazovce.

 • 1. ledna (Nový rok, shogatsu)
 • druhé pondělí v lednu („Příchod věku“, seijin no hi)
 • 11. února (Den vzniku císařství, kenkoku kinenbi)
 • 20. či 21. března (jarní rovnodennost, shunbun no hi)
 • 29. dubna (den Šówa, Šówa no hi)
 • 3. května (Den ústavy, kenpo kinenbi)
 • 4. května (Zelený den, midori no hi)
 • 6. května (Dětský den, kodomo no hi)
 • třetí pondělí v červenci (Den oceánu, umi no hi)
 • třetí pondělí v září (Den úcty ke starým a k dlouhověkosti, keiro no hi)
 • 23. či 24. září (podzimní rovnodennost, shubun no hi)
 • druhé pondělí v říjnu (Den zdraví a sportu, taiiku no hi)
 • 3. listopadu (Den kultury, bunka no hi)
 • 23. listopadu (Den práce, kinro kansha no hi)
 • 23. prosince (narozeniny císaře, tenno tanjobi)

Spací víkend

Tak asi jste na tom nebyli o moc líp. Jak vy dvounoháči říkáte, počasí, že by psa nevyhnal. Užívali jsme si to v poloze ležících střelců (u nás bych teda raději štěkla samurajů) a odpočívali, odpočívali a odpočívali.

A pokud jsme se neprobudili a nevstali, tak spíme ještě teďkonc.

Dobjou noc, všechny zvířátka na pomoc.

Vaše Akule.