Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Dovča – část třetí

Uvidím, jestli nějak plynule navážu. Ani si už nejsem jistá, co bylo dříve a co později. Tak vám to může být jedno a já koza akití to ještě na sebe napráskám.

Prostě výlety, co výlety – túry, co túry, hrozný štreky (velká vzdálenost cesty) a ještě ke všemu tam byly samý kopce. Kamarád Vilík ze sousedního apartmánu naplánoval trasu, samozřejmě tam, kde měli sedačkovou lanovku, což i při naší šikovnosti nebyl reálný dopravní prostředek. A taky tam neměli pro přepravu psů ceny a zadáčo (zdarma) by nás stejně nevzali. Ale jo, napráším Vilíka, trochu jsme bloudili, ale cíle dosáhli.

Snowparadise Veľká Rača

Lyžařské středisko Snowparadise Veľká Rača je součástí obce Oščadnica a leží jen pár kilometrů od česko-slovenských hranic za Jablunkovem, asi 36 km severně nad Žilinou. Veľká Rača se řadí k největším lyžařským střediskům na Slovensku. V létě je zde k dispozici lanová a bobová dráha, trampolíny, lezecká stěna a další sportovní zařízení. Všecko jsme viděli a my jsme z toho byly občas vyvalený, jak pojistky.

Kecala bych, že to nebyl dobrej výlet. Bylo pěkně, cesta byla celkem slušná, i když teda výškový rozdíly byly dost náročný. Bylo tam pár vychytávek, který jsme my akity nechápaly, jako třeba ty jejich boby. Někde jsem četla, že boby (tedy bob obecný) je luskovina, má v ekosystému na orné půdě výjimečné postavení, které je dané jeho schopností poutat vzdušný dusík na základě symbiózy s bakteriemi rodu Rhizobium. Patří k plodinám zlepšujícím úrodnost půdy, má příznivý vliv na její strukturu a mikrobiální zralost……  Ale, že by se na té luštěnině dalo jezdit? Asi ne, asi nějaká shoda názvu.

Nejhorší bylo dostat se nahoru, potom to bylo už po hřebenu, takže nic moc náročný. Ale dolů. To vám povím, to bylo furt povelů. Stůj, pomalu, nespěchej, jak spadnu, tak uvidíš, páneček se ti přizabije, a tak… Jako kdybychom s tou zemskou gravitací něco svedly.

Tak zase za týden. Dovi….

A+A