Tentokrát jsem měla přemýšlivou

Panečku, to jsou témata

Téma č. 1 Venkovní pes

Je fakt, že takovou blbost jsem snad ještě neslyšela. Dělit psy na venkovní a vnitřní. Ale budiž. Ne všechny myšlenky jsou moje, ale podepsat to teda můžu. Děkuji dvounoháčům, kteří takto přemýšlí.

O svých psech rádi přemýšlíme jako o členech rodiny. Sdílíme s nimi své postele, obýváky a srdce. Ale v některých domovech nejsou psi považováni za členy rodiny – nesmí ani dovnitř.

Mýtus o „venkovním psovi“ přetrvává. I přes stálé naléhání útulků a skupin pro práva zvířat, že psi by měli žít uvnitř se svými rodinami, obzvláště za extrémního počasí, prožijí tisíce psů své životy na dvorcích,  někdy i na řetězu. Ale existuje mnoho důvodů, proč je nutit psa žít celý rok venku nezdravé a nelaskavé – a nejde jen o počasí.

Neexistuje žádné plemeno psa, které je schopné žít venku po celý čas – psi jsou domestikovaní, nejsou divocí a spoléhají na lidi, že u nich najdou pohodlí a bezpečí.

„Jednou z nejkrutějších věcí, které můžete psovi udělat, je přivázat ho na řetěz na delší dobu. ,Je to kruté a nehumánní! Psi držení na řetězu sledují, jak se svět kolem nich hýbe a můžou si jen představovat, jaký život může být.“

„Před více než 10 000 lety jsme byli jako psi domestikováni, abychom žili s lidmi. Toužíme po vaší společnosti a potřebujeme vás. Šťastně budeme žít venku, jen pokud tam budete žít s námi.“ A u nás AKIT to platí několikanásobně.

Téma č. 2 Bojová plemena

Bojová plemena psů v současné době podle právního řádu ani podle kynologických standardů fakticky neexistují. Označení “bojová plemena” podle Českomoravské kynologické unie není správné a je zavádějící. V současnosti jsou laickou veřejností za bojová plemena psů označována plemena psů agresivních, napadajících svévolně své okolí.

A jsem zase u toho. Jako hrknout v bedně (jak vy s oblibou říkáte), může stejně dvounoháčovi, jak čtyřnožce. A chodíte snad kolem sebe, dvounožky, oklikou? No nechodíte, i když jste si navzájem možná nebezpečnější jak my. Takže pozor, je to všechno o výchově, socializaci a spíše lidech, než o nás psech.

Téma č. 3 Inteligence

Tož z toho su ouplně hotovson. Takovou tabulku mohl sestavit jen nějaký majitel borderek a jiných vtíravých plemínek (a to mám mezi těmito rasami spoustu kámošek, takže nic ve zlým), ignorant a majitel neskutečně primitivních tabulkových parametrů hodnotících inteligenci psů.

Fuj, to sem se teda rozčílila. Chápete to? My, plemeno inteligentní, chápavé, učenlivé, přemýšlivé, domýšlivé, urážlivé a nevím co ještě, jen kvůli tomu, že nikdy nebudeme panáčkovat s tenisákem na čenichu, jak někteří jiní rasové, tak jako my máme být na 105 místě žebříčku? Prej : Čtvrtá kategorie, průměrní pracovní psi, kteří se nový trik naučí až za 25–40 opakování a poslouchají jen v 50 procentech situací. Jako, s kým tančíte, kterýho orla, chcete učit lítat? Není to náhodou rasová diskriminace? Nesmrdí to náhodou nějakým rasovým lobismem? Chcete nás snad donutit k založení akitích odborů? Nebo snad chcete vyhlásit válku zemi našich předků?

Tak a ještě asi nějaký foto.

Vaš rozrušená AKI a klidná AIMI