Z nouze cnost

Hmm, tak nevím, velice si pohrávám s myšlenkou , udělat z pondělníčků buď měsíčníky a nebo nahodinělníky a nebo občasníky. Tak to se mnou šije, že nevím, která bije. Jednak jsou teď také okurkové měsíce, druhak mám častěji nervy, co budu psát a třeťak nechci nudit.

Takže se pokusím být ještě chvíli “ekšn” a uvidím. Dnes tedy něco poučného.

Upřednostňují psi sever?

Tak název zajímavý, ale když jsem se začetla do článku, který prezentoval “Můj pes”, už jsem tak nadšená nebyla. Vědci testovali celkem 25 psů, 14 různých plemen v 31 lokalitách České republiky a Německa. Vědci údaje pečlivě zapisovali a z analýzy vyplynulo, že někteří psi se během testování projevili jako pravostranní („praváci“), jiní jako levostranní („leváci“), většina z nich se projevila jako ambilaterální, tedy nepreferující levou ani pravou stranu. Trochu mi to připomíná současnou situaci v naší krásné zemi. Překvapivým objevem byl tzv. „tah na sever“. Feny a starší jedinci při výběru ze dvou misek umístěných severním a východním směrem upřednostňovali „severní“ misku, bez ohledu na to, zda byli „praváci“ nebo „leváci“. Naopak mladí jedinci a psi (samci) upřednostňovali výběr misek dle své laterality bez ohledu na umístění misek dle světových stran.

Co z toho vyplývá? No, ani přesně nevím. Asi bych konstatovala, že preference psích jedinců a tím i naše bude závislá na postavení jedince a misky. A nebo nee?

Délka života psů

Tělesná hmotnost zásadním způsobem ovlivňuje dlouhověkost. V živočišné říši platí obecné pravidlo, že větší zvířata se dožívají vyššího věku než menší. Toto pravidlo má ale několik výjimek. Jednu z výjimek tvoří psi. Velcí psi se dožívají nižšího věku než psi malí. Což je z mého pohledu hodně nespravedlivé.

Nejdéle žijícími jsou plemena Lakeland teriér (15,46 let), Irský teriér (14,83 let), Kanaánský pes (14,63 let), Pudl Toy (14,63 let), Švédský vallhund (14,42 let), Tibetský španěl (14,42 let), Lhasa Apso (14,33 let), Australský silky teriér (14,25 let), Pudl trpasličí (14,2 let), Cairn teriér (14 let).

Nechtěla bych se rouhat a nezávidím těm pidižvíkům, že se dožívají vyššího věku. Myslím si však, že při láskyplném vztahu ve smečce, dobré stravě a samozřejmě dobrém rodovém základu jsme schopni se dožít věku vyššího než je průměr. A k tomu nám dopomáhej psí bůh.

Něco málo ze života

Tak snad příště to bude výživnější. A+A